Wiki

404 Page Not Found Hatası

404 not found

Web sitenizde karşılaştığınız 404 page not found hatasının sebepleri ve çözümlemeniz konusunda gerekli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

404 Page Not Found hatası, web sitenizde ulaşmaya çalıştığınız sayfanın bulunmadığını belirten bir hatadır. Bu hata birkaç durumda meydana gelebilir;

  • Ulaşmaya çalıştığınız URL bir dosya ise; web sitenizi taşırken yeni web sunucu üzerine taşımamış veya dosyayı silmiş olabilirsiniz.
  • Ulaşmaya çalıştığınız URL yazılımınızın oluşturduğu bir sayfa ise; konfigürasyon dosyanız taşımamış, değiştirmiş veya silmiş olabilirsiniz. (.htaccess, web.config gibi).
  • Dosyalarınızın veya yazılımınızı oluşturan dosyaların, owner ve chmod izinleriyle ilgili bir sorun olabilir.
  • Web sunucusu üzerinde bir güvenlik yazılımı varsa; dosyanızı/dosyalarınızı herhangi bir sebeple karantinaya taşımış olabilir.

Çözüm

Öncelikle ulaşmaya çalıştığınız URL’in bir dosya mı yoksa yazılımınızın oluşturduğu bir sayfa mı olduğunu tespit etmelisiniz. Basit bir örnek ile açıklayalım.

https://www.websozluk.net/imap-nedir.html
https://www.websozluk.net/license.txt

Üstte iki URL mevcut. İlk URL, WordPress yazılımı tarafından oluşturulan bir sayfadır. FTP’de imap-nedir.html şeklinde bir dosya yoktur, .htaccess dosyası aracılığıyla gelen istekler index.php dosyasına yönlenir. İkinci URL, gerçek bir dosyadır. Eğer URL gerçek bir dosya ise, o dosyayı yedeklerinizden temin edip ilgili dizine yüklemelisiniz. Yazılımınızın oluşturduğu bir sayfa ise, .htaccess (apache sunucularda) veya web.config (iis sunucularda) dosyanızın yedeklerinizdeki dosya ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Örnek olarak WordPress’in varsayılan htaccess dosyasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir sonuç elde edemezseniz, dosyalarınızın ve dizinlerinizin; owner ve chmod izinlerini kontrol edin. Chmod izinleri dosyalar için 644, dizinler için 755 olmalıdır. Owner izinleri için barındırma hizmeti veren firma ile görüşebilirsiniz.

Son olarak, belki de dosyalarınız bilginiz haricinde değiştirilmiş olabilir (yani hack’lenmiş olabilirsiniz), bu nedenle de dosyalarınız karantinaya alınmış olabilir. Barındırma hizmetinizi veren firma ile görüşerek dosyalarınızın bir güvenlik yazılımı tarafından karantinaya alınıp alınmadığını kontrol etmelerini talep edebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın