Linux Web Hosting Wiki

CentOS Web Panel (CWP) Kurulumu

Ücretsiz hosting kontrol paneli Centos Web Panel (CWP) ve kurulumu hakkında detaylı bilgiyi bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

cwp centos web panel

hosting yönetim panellerinin lisans fiyatlarının yüksek olması, proje odaklı olmaması, eklentilerinin ücret karşılığında sunulması, yüksek işlemci ve ram bellek gereksinimleri veya özellik olarak eksikliklerinin olması nedenleriyle alternatif kontrol paneli arayışına girdiğimizde, ücretsiz olması nedeniyle tercih edebileceğimiz hosting yönetim panellerinden biri CentOS Web Panel‘dir. Bu yazı içerisinde de CentOS Web Panel kurulumu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Aslında bu yazı tekrarlayan bir bilgiyi içerecek, fakat, CentOS Web Panel hakkında ekstra bilgi sunabilmem için bu yazıyı da yayınlamam gerekli diye düşündüm.

Sistem Gereksinimleri

CentOS Web Panel‘i kurabilmek ve çalıştırabilmek için minimum sistem gereksinimlerinde 32-Bit işletim sistemleri için 512 mbyte ram bellek, 64-bit işletim sistemleri için minimum 1024 mbyte ram bellek gerektiği sitesinde belirtilmektedir. Kesinlikle 512 mbyte ram bellek üzerinde kullanmanızı önermiyorum, çok ağır çalışmaktadır. Önerilen ram bellek miktarı ise 4 gbyte ram bellek ve üzeri olduğu belirtilmektedir, ben ise 2 gbyte yeterli diye düşünüyorum minimum önerilen değer olarak.

Disk alanı olarak minimum 10 gbyte boş alan önerilmektedir.

İşletim sistemi olarak CentOS 6.x ve 7.x, Redhat 6.x ve 7.x, CloudLinux 6.x ve 7.x işletim sistemlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Kurulum

Öncelikle güncellemeleri almanız gerekiyor.

yum -y update

Ardından sunucu adını belirlemelisiniz.

hostname server.alanadiniz.com

Kurulum işlemi esnasında gerekli paketleri yükleyiniz.

yum -y install wget nano screen

Kurulum dosyasını indirip çalıştırınız. Varsayılan MySQL sürümü 5.1 gelmektedir. Alternatif olarak son sürüm MariaDB yükleyebilirsiniz.

MySQL 5.1 ile yüklemek isterseniz;

cd /usr/local/src
wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest
screen sh cwp-latest

Son sürüm MariaDB ile yüklemek isterseniz;

cd /usr/local/src
wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest
screen sh cwp-latest -d mariadb

Sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz.

reboot

CentOS Web Panel için port 2030 şeklindedir. Yani, http://IPADRESINIZ:2030/ şeklinde giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı root, şifresi ise root şifrenizdir.

Bu işlemin ardından tüm yönetim panellerinde olduğu gibi nameserver adreslerini belirlemeniz gerekiyor. IP adresini seçmeniz gerekiyor. Hosting paketi oluşturmanız ve root email adresinizi seçmeniz gerekiyor.

Ekran Görüntüleri

Sonuç

Ücretsiz bir hosting yönetim paneliniz oluyor. MySQL, Apache, Nginx, Nginx Reverse proxy, PHP ve daha birçok servisi kullanabiliyorsunuz. Temel ihtiyaçlardan biraz daha fazlasını karşılamış oluyorsunuz. Paylaşımlı hosting hizmetlerinde CPU sorunu yaşıyorsanız VPS veya VDS hizmeti kullanmanız gerekiyorsa, maliyetten kaçmak için tercih edebilirsiniz.

Fakat, profesyonelce iş yapmak isterseniz ücretli panellerden birini tercih etmeniz ya da tüm servislerini sizin kuracağınız bir alt yapı hazırlamanız fayda sağlayacaktır. Mesela ben LAMP + Nginx Reverse Proxy tercih ediyorum. LAMP kurulumu hakkında da bir yazı hazırlamıştım.

Bağlantılar

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın