Email

Email Gönderememe Sorunu

Açıklamayı geç ve beni çözüme götür!

email, en çok tercih edilen iletişim yollarından birisi ve firmalar için arama sonuçlarında yer almak kadar önemli bir yere sahip. Hedef kitle ile etkileşim kurmak, firma içi haberleşmeyi sağlamak, müşterilerin sorularına/problemlerine yanıt vermek, resmi yazışmalar yapmak gibi birçok amaç doğrultusunda günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yıllardır devam eden, email kullanımını olumsuz etkileyen iki ana problem mevcuttur. Bunlardan birisi SPAM email gönderimi, diğeri ise SPAM email gönderiminden kaynaklanan email gönderememe sorunudur.

Email, iletişim konusunda önemli bir paya sahip olduğu halde firmaların bu soruna kimi zaman teknik bilgi yetersizliğinden kimi zaman ücretli seçenekleri tercih etmeyerek alternatif seçenekleri araştırmamasından email gönderememe sorunu ile aylarca uğraşmasına şahit oldum. Bu yazıyı sadece çözüm üretmek için değil, email gönderememe sorununun çözümlenmesi gereken önemli bir sorun olduğunu vurgulamak için de yazıyorum.

Çözüm

Email gönderim sorunu iki alt başlık altında çözümlenebilir. Fakat, gerçekçi olmanız ve her işi ücretsiz çözerim düşüncesinden uzaklaşmanız gerekiyor. Standart email kullanımı ücretsiz çözülebilir ama email marketing ücret gerektiren bir kullanımdır. Şöyle düşünün, firmanızın reklamını yapmak için SEO çalışmalarına, Adwords ve sosyal medya reklamlarına belli bir bütçe ayırıyorsunuz ama elinizdeki email listesine kampanya, duyuru veya toplu email gönderim ihtiyacı duyacağınız bir kullanım için bütçe ayırmıyorsunuz.  Email marketing internet reklamcılığında önemli bir paya sahiptir, ücret ödenerek, işin standartlarına uygun şekilde yapılması gerekir.

İhtiyacınızı belirleyin:

Standart Email Kullanımı

Standart email kullanımı; firma içi haberleşmek, diğer firmalara email göndermek ve müşterilerle iletişim kurmak amaçlarını kapsamaktadır. Bir dizi siteniz var ise, email ile sitenizin üyelerine her yeni bölüm çıktığında email gönderecekseniz ve her bir dizinin 500 takipçisi var ise gerçekçi olalım bu standart email kullanımı değildir. Ya ücret ödeyerek email marketing hizmeti kullanmanız ya da farklı bir şekilde bildirim göndermeniz gerekir -ki bu durumda günümüzde tarayıcı bildirimleri en uygun seçenektir.

Web Sözlük‘te Yandex.Kurumlar için mail servisi kullanılmaktadır. Ücretsiz, gelişmiş bir mail arayüzü ve Yandex’in günümüz mail servis standartlarına uyum sağlayarak iletilen tüm emaillerin teslim edilmesi gibi avantajlarıyla standart email kullanımı için tam uygun bir tercihtir.

MX DNS kayıtlarınızı Yandex’e yönlendirmeniz ve domain doğrulaması yapmanız yeterli. Talep etmeniz doğrultusunda hosting firmanız 5-10 dakika süre içerisinde yardımcı olarak hosting hizmetiniz taraflı işlemlerinizi gerçekleştirecektir. Sadece bir Yandex hesabınızın olması yeterlidir.

Ücretli seçenek olarak Google Apps for work bu ihtiyacınızı giderebilir. Tabii, email hesabı başına ücret ödemeniz gerekir -ki bu gerekli mi gereksiz mi, bunu işinizin boyutuna göre sizin düşünmeniz gerekir.

Yandex.Kurumlar için Mail servisine aşağıdaki bağlantıdan gözatabilirsiniz:

Yandex email gönderememe sorunu

Email Marketing

Bir sanal sunucu hizmeti kiralayabilirsiniz. Fakat, bu durumda sanal sunucunuz için tanımlanacak IP adresinin blacklist’lere girmesi, mail gateway hizmeti kullanan müşterilerinize IP adresinizden çıkacak yoğun email trafiği nedeniyle emaillerinizi kabul ettirememeniz ve IT ekibiyle iletişim kurmanızın gerekmesi, kullanacağınız sanal sunucuya mail servisinin kurulumu, güvenlik ayarları ve bu servisi sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için gerekli DNS ayarlarının yapılması gibi birçok sorunla tek başınıza baş etmeniz gerekecek. Bu benim önermediğim bir tercihtir.

Email marketing amaçlı bir kullanım için bu hizmeti sunan firmalarla çalışmalısınız. Sendloop, MailChimp gibi firmalar email marketing konusunda öne çıkan firmalardır. Emaillerinizin elinizdeki email adres listesine teslim edilmesiyle birlikte, ücretsiz email şablonları ile mobil cihazlarda, tabletlerde veya kişisel bilgisayarlarda responsive bir görünümde profesyonel email gönderimi sağlayabilirsiniz. Email hakkında da teknik bilgi sahibi olmak ve ihtiyaçlarınıza uygun çözümler üretmek konusunda destek ekibi gerekli yardımı sağlayacaktır.

Bu öne çıkan firmaların web sitelerine de aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Sendloop email gönderememe sorunu
Mailchimp email gönderememe sorunu

Genellikle, paylaşımlı hosting hizmetlerinde email alışverişinde problemler yaşanmaktadır. Sanal sunucu hizmetlerinde de benzer problemler söz konusudur. Sağlıklı mail alışverişini sağlamak için mutlaka inbound/outbound email fitreleri, mail gateway servisleri kullanılmalıdır ya da kullanılan email sunucusunun güvenliği konusunda teknik problemlerle uğraşacak bir ekibin olması, bu ekibin mail trafiğini yönetebilmesi için istatiksel verilere rahat ulaşabilmesi, trafiği kolayca yönetebilmesi gerekir. Her iki durumda da paylaşımlı hosting hizmetinin veya sanal sunucu hizmetlerinin maliyeti artmaktadır. Paylaşımlı hosting hizmetlerinin maliyetlerinin artması durumu da her pazar için uygun değildir.

Bu sebeplerle aktif email kullanan kişilerin/firmaların ihtiyaçlarına uygun servisler kullanmak için maliyet analizi yapması gerekir. Email marketing ve standart email kullanımı için sunulan email hizmeti de bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır.

Sonuç

Yandex.Kurumlar için Mail servisi şu an en iyi ücretsiz seçeneklerden birisidir. Alternatif arama ihtiyacı henüz duymadım. Bu servisi kullanmalarını önerdiğim kişiler/firmalar gayet memnun kaldılar. İhtiyacınıza uygun ücretli/ücretsiz çözüm önerisine yönelirseniz, kısa bir süre içerisinde işlerinizde de verim alacaksınız.

Yakın bir zamanda Yandex.Kurumlar için Mail servisi ile ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağım. cPanel, Plesk, MaestroPanel üzerinde yapılması gereken işlemler hakkında ekran görüntüleri alarak yardımcı kaynak oluşturacağım. 

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın