Email

IMAP Nedir?

IMAP

IMAP bir iletişim protokolüdür. Açılımı Internet Message Access Protocol, Türkçe karşılığı ise İnternet Mesaj Erişim Protokolüdür. 1986 yılında Stanford Üniversitesi‘nde geliştirilmiştir.  Yerel kullanıcıların uzak email sunucularına erişimini sağlayan protokoldür. Modern email sunucuların neredeyse tamamı tarafından desteklenmektedir. Standart olarak 143 portunda çalışmaktadır (güvenli bağlantı için 993 port’u kullanılmaktadır). Ayrıca, IMAP’i bazı email sağlayıcılarında IMAP4 adıyla da anılmaktadır.

Bir email hesabına gönderilen email’lerin; email uygulamaları, yazılımları veya web arayüzleri üzerinde görünmesi için sunucuya IMAP protokolü ile 143 portundan iletişim kurulur. Email hesabında yer alan email kutularının içeriği başlıklar halinde istemciye sunulur. İstemci, listelenen email’ler içerisinden hangisini görüntülemek isterse o email’in içeriğini indirmek için sunucuya tekrar istek gönderir ve email’in içeriği yanıt olarak geri döndürülür. POP3 portu ile ayırıcı özelliği; POP3’ün istek gönderilen email kutusunun içeriğini tamamen indirmesi, IMAP’in başlıkları listelenmiş halde görüntüleyip ihtiyaç olan email’i göstermesidir.

POP3’e göre avantajları

Bağlantı şekli

Bir email sunucusuna POP3 ile iletişim kurulduğunda bütün yeni mesajlar istemciye yanıt olarak döndürülür ve bağlantı kapatılır. IMAP ile iletişim kurulduğunda oturum açıldıktan sonra bağlantı sadece istek olduğu durumlarda açık kalır.

Çoklu kullanıcı desteği

POP3 aynı email kutusunda aynı anda tek kullanıcıyı destekler, aksi halde işleyiş tarzı sorun yaratır. Örnek vermek gerekirse, bir şirkette çalışan satış personelleri sales@abc.com email hesabını mobil cihazlarında POP3 ile iletişim kurduklarında gelen email’lerin bir kopyasını sunucuda bırakmaz ise, bir sonraki bağlanan kullanıcı o email’leri görüntülemeyecektir. IMAP’de durum farklı. IMAP’de bağlanan tüm kullanıcılar birbirlerinin yaptıkları değişiklikleri görebilmektedir, Bir kullanıcının kasıtlı olarak email’i silmemesi durumunda, email’ler sunucu üzerinde kalacak ve diğer kullanıcılar email’leri görüntüleyebilecektir.

MIME mesajlarına parçasal iletişim

Neredeyse bütün email’ler MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) formatında gönderilir. Bir email yazı bölümü, ekli dosya bölümü gibi bölümlere ayrılır. IMAP bu bölümümleri birbirinden bağımsız olarak çekebilir. Örneğin mesajı açmadan mesaj ekindeki bir dosyayı bilgisayarınıza kopyalamak.

Email durum bilgisi

IMAP kendi içinde bulunan işaretleme sistemi ile bir email’in pek çok halini görüntüleyebilir (okundu, okunmadı, silindi, x kişiye cevaplandı vb.). Bu bilgiler sunucu üzerinde saklandığı için aynı anda birden çok kullanıcının bağlı olduğu bir email kutusunda, kullanıcılar email durumu hakkında başkasının yaptığı değişiklikleri görüntüleyebilirler.

Çoklu posta kutusu desteği

IMAP kullanıcılarına özel email kutuları yaratılmasına izin verir. Genellikle kullanıcılara klasör olarak gösterilir. Kullanıcılara mesajlarını değişik kutular arasında taşıma hakkı tanınabilir. Bunun yanında paylaşılan email kutuları yaratılabilinir.

Sunucu taraflı arama mekanizması

IMAP4 istemcilerin çeşitli kıstaslarına göre sunucu üzerinde email araması yaptırmasına ve sadece bu emaillerin görüntülenmesine izin verir. POP3 ise emailleri bütün olarak çeker ve arama istemci tarafında yapılır.

Yapısal eklenti desteği

IMAP4 yapısal olarak eklenti yapılmasına açık bir protokoldür ve evrimleşebilir.

Dezavantajları

  • POP3’e göre uygulanması karışık bir protokoldür. Üzülmeyin, bu email sağlayıcısının ve email yazılımlarının görevi 🙂
  • Arama algoritmaları kötü olan sunucularda büyük email kutuları üzerinde arama yapılması sunucu kaynaklarını tüketebilir. Genellikle gmail, yandex ve hotmail kullandığımız için sorun yok. Paylaşımlı hosting hizmeti kullanıyorsanız, yine sorun yok. Email sunucusunun kaynak tüketimleri sizin CPU ve RAM bellek kullanımınızı etkilemiyor. Hizmet sağlayıcı firmanın hizmetinizi barındırdığı sunucu yavaş ise etki edebilir. VPS, VPS veya Dedicated gibi hizmetler kullanıyorsanız, bir ihtimal problem yaşamanız mümkün, tabi onbinlerce email tutuyorsanız…
  • Gönderilen mesajlar iki kere işlenir.
    • İstemciden sunucuya SMTP yoluyla
    • Email’in “Gönderilen Öğeler”e işlenmesi amacıyla email kutusuna IMAP4 protokolü ile geri yollanır.

Sonuç

Çoklu kullanıcı desteği özellikle şirketler için önemli bir özelliktir. Gönderilen email’lerin bir kopyasının sunucuya gönderiliyor olması başlı başına bir tercih sebebidir. Genel olarak IMAP tüm email sağlayıcıları tarafından önerilen ve bu kullananların şikayet etmediği (ya da bir istisna olduğu zamanlarda şikayet ettiği) bir iletişim protokolüdür. Ben IMAP’i tercih ediyor ve herhangi bir sorun yaşamadan kullanıyorum. Benimle, email hesapları konusunda sorun yaşadığını paylaşanlara IMAP’i öneriyorum.

Not

Bu yazının bazı kısımları Vikipedi’den alınmıştır. Bilgi kaynağına https://tr.wikipedia.org/wiki/IMAP adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın