Linux Web Hosting Wiki

Inode Nedir?

Inode, Unix benzeri dosyalama sistemlerinin üzerinde bulunan bir veri yapısıdır. Dosyanın ismi haricindeki bütün bilgileri depolar. Inode, dosyanın sahibi, dosyanın sahibinin ait olduğu grup, oluşturulma tarihi, boyutu, link sayısı, tipi, erişim hakları, en son erişim tarihi, en son değişikliklerin yapıldığı tarih bilgilerini içerir.

Özetle; siz bir jpg dosyası yüklediğinizde disk üzerinde 1 inode yer kaplamaktadır. Aklınıza gelebilecek her uzantıda dosya ve klasörler disk üzerinde birer inode yer kaplamaktadır.

Inode kavramı genellikle paylaşımlı hosting hizmetlerinde karşınıza çıkar. Barındırma hizmetinizi sağlayan firmalar paylaşımlı hosting hizmeti sunarken size belli bir inode kullanım hakkı tanımlar. Bu inode limitleri genel olarak 100.000 – 200.000 arasındadır. Bu limitlerin belirlenmesindeki amaç öncelikli olarak adil kullanımı sağlamak, disk üzerinde inode limitinin maksimum seviyesine ulaşılmasını önlemektir.

Paylaşımlı hosting hizmetlerinde inode limitleri tanımlanması Türkiye’de en çok tartışılan ve tepki gösterilen konulardan biridir. Bu tartışmalara hiç girmemek, inode limiti nedeniyle firmayı suçlamamak tercih edebileceğiniz en uygun seçenektir. Çünkü, dosyalarınızı yüklediğiniz sunucu istediğiniz her dosyayı yükleyip, size lazım olan bir dosyayı kullanabileceğiniz yapıda değildir. Kısacası bir depolama aygıtı değildir.

Yüksek işlemci, ram ve disk hızına sahip paylaşımlı hosting sunucularında ortalama 600-800 website barındırılmaktadır. Her website aşırı inode kullanımı yaparsa, herhangi bir gün inode limitinin maksimum seviyesine ulaşılması durumunda; diske ne kadar boş alan olursa olsun daha fazla veri yazılamaz, bu durum session oluşturamamanıza, mysql kullanamamanıza, benzeri işlevleri yerine getirememenize, kısacası sitenizin erişim ve yönetim problemlerini meydana getirir.

Inode limitlerini aşırı tüketmemek için öneriler

  • emaillerinizi belli zamanlarda silebilirsiniz. Outlook gibi harici bir email uygulaması kullanıyorsanız, bilgisayarınıza çevrimdışı olarak depolayıp, sunucudan emailleri temizleyebilirsiniz.
  • Eğer websitenizde bir önbellekleme eklentisi kullanıyorsanız, belli aralıklara önbellek dosyalarını temizleyebilirsiniz.
  • Resim dosyalarının birkaç boyutta yükleme yapıyorsanız, diğer boyutlarını silebilirsiniz, tek boyut yüklenmesine özen gösterebilirsiniz.
  • Kullanılmayan dosyaları temizleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın