Wiki

Kullanışlı 5 DNS Sorgulama Aracı

Bir webmaster ya da sysadmin için yer imlerinde mutlaka bulunması gereken sitelerden biri DNS aracıdır. Bu DNS araçları kimi zaman yanıt vermiyor kimi zamanlarda uzun süre işlem yaptığından dolayı bekleme süresini artırıyor. Alternatif olarak DNS sorgulama aracı arayanlar için bu yazı yararlı olabilir. İşim gereği kullandığım DNS araçlarını bu yazı içerisinde sıraladım.

1- G Suite Toolbox – Dig

En hızlı yanıt veren DNS aracı olarak G Suite Dig’i tercih ediyorum. A, AAAA, CNAME, MX, NS, PTR, SOA ve TXT DNS kayıtlarını sorguluyor. Linux sistemler üzerinde kullandığımız dig komutunun yanıtlarını temiz bir halde sunuyor. Mutlaka yer imlerinizde bulunması gereken araçlardan birisi olduğunu belirtmek isterim.

Görüntüle

2- Sorgu.com

Detaylı DNS sorgulaması gerçekleştirmektedir. Geliştiricileri Türk 🙂 Bu araç da hızlı, fakat tek hoşlanmadığım yanı sadece 50 adet DNS sorgulaması yapabiliyorsunuz.

Görüntüle

3- IntoDNS

Bugüne kadar en sık kullandığım DNS sorgulaması aracıydı. Fakat, bu aralar yavaşladığı ve bazen yanıt vermediği için alternatif arayışları içerisine girmiştim. Bu araç da detaylı DNS sorgulaması yapmaktadır.

Görüntüle

4- MXToolBox

Üzerinde DNS sorgulama haricinde kullanabileceğim çok çeşitte araçlar olduğu için yer imlerim arasında yer alan bir DNS sorgulama sitedir.

Görüntüle

5- WhatsMyDNS

Lokasyonlara göre DNS kontrol yapması nedeniyle yer imlerine eklediğim DNS sorgulama sitelerinden birisi de WhatsMyDNS sitesidir. Mutlaka gözatın!

Görüntüle

 

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın