SEO Web Hosting

SEO Hosting ve Avantajları

seo hosting seo hosting

SEO ve hosting kavramları her ne kadar uzak kavramlar olsa da, Sayfa Dışı SEO çalışmaları arasında yer alan link inşası bu iki kavramı birleştirmekte ve hosting firmaları bu pazara SEO Hosting çözümleriyle hizmet vermektedirler. Bu yazı içerisinde de Neden SEO Hosting hizmeti almalıyım? sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Bilindiği üzere, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için link inşası önemli bir yere sahip. Bu çalışmaların başarılı olması için yıllarca yapılan SEO çalışmalarında; aynı IP adresi ve aynı IP sınıfı içerisinde barınmakta olan bir web siteden alınan backlink‘in farklı IP sınıflarından alınan backlink‘lere göre daha az katkı sağladığı teorisi ön plana çıkmıştır. Bu teorinin güçlenmesinde Google PageRank algoritması önemli rol oynamıştır. Web sitelerine gelen bağlantıların PageRank değerleri ve SPAM’e karşı mücadele etmek için Google’ın bu algoritmayı geliştirerek IP sınıflarına göre bu değerlerin yaratacağı etkileri sınıflandırması SEO Hosting ihtiyacını güçlendirmiştir.

Bu pazarın oluşmasını merkezi yönetim ve maliyet düşürme ihtiyaçları tetiklemiştir. Bir web site yöneticisi için çeşitli firmalardan hosting hizmeti almak, bu web siteleri ayrı ayrı kontrol panelleri üzerinden takip etmek, ödeme zamanlarının uyumsuzluğu ve firmalar ile yaşayabilecekleri sorunlar yapılacak SEO çalışmalarının verimini azaltacaktır. Bu durumda bir link inşası çalışması yapmak için SEO Hosting hizmeti satın almak verilebilecek en doğru karardır.

seo hosting seo hosting

Peki, SEO Hosting hizmetinden nasıl verim alınır?

Bu sorunun altını çizmek istedim. Çünkü, SEO Hosting hizmetinin amacı kesinlikle SEO çalışmalarının yapılacağı siteyi bu hizmet üzerinde barındırmak değildir. Böyle bir düşünceniz varsa, SEO Hosting hizmeti için ödeyeceğiniz ücret boşa gidecektir, bunu belirtmek isterim.

SEO Hosting hizmetinde web siteniz ile ilişkili paravan adı verilen siteleri barındırmalısınız. Barındıracağınız bu web sitelerini alacağınız SEO hosting hizmetinin yönetim arayüzünden farklı IP sınıflarında IP adreslerine yerleştirmelisiniz. Bu web sitelerinizi 2-3 günde bir güncellemeli, web siteniz ile ilişkili içerikler girmelisiniz. Yeterli bir seviyeye geldiğini düşündüğünüzde link inşası çalışmanıza dahil etmelisiniz. Örneğin  paravan web sitenizde yayınladığınız bir yazı içerisinde, web sitenizin Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını istediğiniz bir veya birkaç sayfanın bağlantısını farklı kelime ve farklı bağlantı adresleri olacak şekilde yazının içerisine dahil edebilirsiniz.

Link inşası konusu daha derin bir konu olduğu ve bu konunun dışına çıkmamak için bir örnek vermemin yeterli olduğunu düşündüm. Bir başka yazı ile link inşası konusuna değinebilirim.

WMAracı‘nın IP Class Sorgulama aracı ile aşağıdaki iki web siteyi sorgulayın.

gurkanbicer.com
websozluk.net

Bu iki web site aynı IP adresine sahip. Dolayısıyla gurkanbicer.com adresinden websozluk.net web sitesine backlink verirsem, SEO Hosting hizmeti üzerinde bu iki web siteyi barındırıp backlink vermemden daha az fayda sağlayacaktır.

SEO hosting hizmetlerinden daha fazla verim almak isterseniz web sitelerinizi SSL belgesi ile yayınlayabilirsiniz. Daha sonradan SSL belgesi aktifleştirecekseniz, mevcut Google indekslerinizi riske atarsınız. Bu nedenle, 301 HTTP yönlendirme işlemlerini sağlam yapmanız gerekir ki Google arama sonuçlarında yükselmek isterken düşmeyesiniz.

SEO Hosting çözümleri için yüksek performanslı sunucularında hizmet veren ve barındıracağınız her site için ücretsiz SSL belgesi sunan bir hosting firmasını, yeni kayıtlarda ve aylık alımlarda ilk 6 ay boyunca %10 indirim ile birlikte önererek yazımı sonlandırıyorum.

İndirim Kodu: POAX2T68DD

Bu adresten firmanın SEO Hosting paketlerine gözatabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın