Blog

Sistem Yöneticilerinin Karşılaştığı 5 Büyük Sorun

Gereksiz “Benim İşim Acil” Diyalogları
GIF

Kimsenin işi önemsiz değildir ki zaten. Herkesin işi acil 🙂 Her müşteri bir an önce problem çözülsün diye bekler. Bunun önemini belirtmek işi ne kadar hızlandırabilir ki? Sadece gereksiz yere karşındaki insanı sıkmaktan başka bir işe yaramıyor.

Sonu Görünmeyen Destek Talebi Mesajları
GIF

Genellikle problem en son anlatılır veya anlatılmaz. Problemin sık sık yaşandığından, bu problemin olumsuz sonuçlar doğurduğundan bahsedilir. Uzun uzun mesajlar yazılır. Karşınızdaki de bir insan, unutmayın! Direkt sorunu belirtirseniz, kısa ve öz bir şekilde durumu izah ederseniz, inanın sorun daha kısa sürede çözülür ve tekrar sorun yaşamayın diye gerekli önlemleri de alırlar.

Hakaretler ve “Sizi Mahkemeye Vereceğim” Klişesi
GIF

Hakaret etmeyin. Mahkemeye de verecekseniz verin. Karşınızdaki insana bunları söylerek neden ortamı geriyorsunuz? Hakkınızı aramanız elbette en doğal hakkınız. Ancak, yanlış yerde ve yanlış zamanda aramayın. Teknik probleminiz var ise teknik konuşun, satış ile ilgiliyse satış ile ilgili konuşun, şikayetiniz var ise karşınızdaki insanı dinleyin ve belirttiği iletişim kanalından doğru bir şekilde iletin, çözüm sağlanmıyorsa elbette mahkemede hakkınızı sonuna kadar aramakta özgürsünüz.

Uykusuz Geceler ve Çalışma Saatlerine Adaptasyon Süreçleri
GIF

Sistem yöneticileri gece gündüz çalışırlar. Belirli periyotlarda da çalışma saatlerinde değişiklikler olur. Bu hem adaptasyon süreci gerektirir, hem de beraberinde birçok zorlukları olan süreçlerdir. Yemek, uyku, ulaşım gibi temel insani ihtiyaçların çalışma saatlerine göre düzenlenmesi gerekir.

Aynı Konu Hakkında Ard Arda Birçok Kanaldan İletişime Geçilmesi
GIF

Bir destek talebi oluşturdunuz, arkasından email gönderdiniz. Bir de üzerine telefon ile mi arıyorsunuz? Ya da arka arkaya birçok destek talebi mi oluşturuyorsunuz? Bence, kısa ve öz bir destek talebi yeterli veya direkt telefon ile ulaşın işiniz bu kadar acil (!) ise. Arka arkaya destek talebi oluşturulması veya birçok kanaldan iletişim kurulmaya çalışılması sadece çözüm sürecini uzatır. Ayrıca, çalışanı üzmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Bu sorunlar genelde çağrı merkezlerinde sıkça görülür. Ancak, hem çağrıları yanıtlıyor, hem destek taleplerini karşılıyor, hem de sistem yöneticisi olarak görevinizi yerine getiriyorsanız çağrı merkezi çalışanlarından daha zorlu bir süreç geçiriyorsunuz. Bu nedenle bu yazı başlığı “Sistem Yöneticilerinin Karşılaştığı 5 Sorun” şeklinde belirlendi.

Onları üzmeyin, günün sonunda probleminizi yine onlar çözecek 🙂

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın