Web Hosting Windows

Windows’a Hayat Veren MaestroPanel

MaestroPanel maestropanelMaestroPanel, günümüz şartlarında web siteleri yayınlayan ve web projeleri geliştirenler için Windows tabanlı web sunucularına hayat veren bir hosting kontrol panelidir.

Aslında isim tüm olayı özetlemeye yetiyor. Sektöre iddialı bir şekilde giriş yapmış, öyle devam eden ve yakın bir zamanda çok duyulması beklenen bir isim tercih edilmiş.

Geliştirici kimliğinin avantajlarından biri ileri görüşlülük olmalı ki, sektöründe büyük pazar hacmine sahip diğer kontrol panellerinden önce; MaestroPanel‘in geliştirici ekibinin geliştirmek kelimesinin hakkını birçok kez verdiğini gördük. Bunun en güzel örneklerinden biri de Let’s Encrypt SSL modülüydü. -SSL’e para ödemeyin, dedike IP adresine de. Bu SSL bir harika! Web siteniz Google’ın avantajlarından hemen yararlansın- dediler ve hazırladıkları modülü duyurdular. Aylar sonra diğer kontrol panelleri de Let’s Encrypt‘i desteklemeye başladılar.

MaestroPanel‘in ilginizi çekebileceğini düşündüğüm iki özelliği çoklu sunucu yönetimi ve kullanışlı bir arayüze sahip olması. “MSSQL veritabanını nereden oluşturacağım? ASP.NET ve PHP sürümlerini nereden değiştireceğim? Limitleri nereden düzenleyeceğim?” gibi sorular sormanıza gerek kalmayacak. Yardıma ihtiyacınız olursa da wiki sayfalarında videolu anlatımları mevcut.

Geliştiricilerin ve hizmet sağlayıcı firmaların da ilgisini çekebileceğini düşündüğüm özelliği; API desteği olması. Sadece administrator değil, bayi hizmetlerinde de API desteği var! WHMCS‘e kolayca entegre edilebiliyor. Kendi projenize uyarlamak isterseniz, sizi direkt sonuca götüren dökümantasyonları mevcut.

MaestroPanel maestropanel

Windows tabanlı web sunucunuza basit bir şekilde MaestroPanel‘i yükleyebilirsiniz. MaestroPanel‘i yükledikten sonra, grafikte görüleceği üzere birçok servisi Admin, Reseller ve Domain rollerinde kullanabileceksiniz. Dilediğiniz zaman yedek alabilecek ve dilediğiniz zaman geri yükleyebileceksiniz.

Bir MaestroPanel web sunucusuna veya MaestroPanel hosting hizmetine sahip olduğunuzda, basit bir şekilde WordPress veya Proticaret kurabileceksiniz. Dilerseniz, Let’s Encrypt ücretsiz SSL desteğinden faydalanabileceksiniz.

ASP.NET‘in 2.0, 3.0, 3.5, 4.0 ve 4.5 sürümlerinde hazırladığınız web projenizi gönül rahatlığıyla barındırabileceksiniz.  PHP 5.3, 5.4, 5.5 ve 5.6 sürümlerinde hazırlanan bir PHP script’i de sorunsuzca çalıştırabileceksiniz. Classic ASP ne kadar eski ve geliştirilmeyen bir programlama dili olsa da MaestroPanel Classic ASP’yi destekliyor. SQL Server 2008 veya SQL Server 2012 üzerinde oluşturduğunuz bir veritabanını yine MaestroPanel üzerinde kurabiliyorsunuz. Ayrıca, MySQL 5.5, 5.6 ve 5.7 sürümleri de MaestroPanel’de desteklenmektedir.

Plesk 8, 9, 10, 11 ve 12 sürümlerindeki web sunucunuzu da eksiksiz ve sorunsuz MaestroPanel’e taşıyabiliyorsunuz.

Aklınıza gelen ve yakın bir zamanda öğreneceğiniz herhangi bir özelliği/servisi MaestroPanel’de bulabilirsiniz! Oğuzhan Yılmaz’ın önderliğindeki geliştirici ekibi yeni ve iddialı olan tüm faydalı servisleri kısa zamanda dahil edecekler gibi görünüyor.

Size bu yazı boyunca saydığım onlarca harika şeyi gerçekleştiren ekip Türk! Bu da bonus bilgiydi, şimdi sizi demo bağlantıyla baş başa bırakıyorum.

DEMO

MaestroPanel‘den birkaç bağlantı:

Aslında bonus bilgiyi sona sakladım!

1 yıl boyunca 10 domain ve 20 email‘e kadar siteleriniz için ücretsiz MaestroPanel lisansına sahip olabilirsiniz. Buradan fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

1 Yorum

Yorum Yazın