Wordpress

WP Mail SMTP Kullanımı

WP Mail SMTP Kullanımı

WordPress ile oluşturduğunuz web siteniz için iletişim formu veya mail aracılığıyla bildirim gönderme sistemi kullanıyorsanız ya da WordPress’in siteniz ile ilgili göndereceği bildirimleri sağlıklı bir şekilde email hesabınıza almak istiyorsanız bir SMTP mail eklentisi kullanmanız gerekmektedir. WordPress web siteleri için basit ve kullanışlı bir eklenti olan WP Mail SMTP eklentisinin nasıl yapılandırılacağı ile ilgili bilgilere yer verdim. Mail gönderme standartlarına uyum sağladığı ve paylaşımlı hosting hizmetleri üzerinde, mail sunucularının kurallar katı olsa dahi sorun yaratmadığı için tercih ediyor ve öneriyorum.

Eklenti Sayfası

Kurulum

WordPress panelinize giriş yaptıktan sonra Eklentiler bağlantısına tıklayın. Ardından Yeni Ekle bağlantısına tıklayarak WordPress web sitesindeki tüm eklentileri listeleyin. Arama kutusuna WP Mail SMTP yazın.

WP Mail SMTP Kullanımı wp mail smtp

Eklentiler listelendikten sonra ilgili eklentiyi bulup Hemen yükle butonuna tıklayın.

WP Mail SMTP Kullanımı wp mail smtp

Yükleme işleminin ardından Etkinleştir butonuna tıklayın.

Ayarlar

Etkinleştirme işlemi tamamlandıktan sonra yüklü eklentilerinizin bulunduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. Settings bağlantısına tıklayarak WP Mail SMTP eklentisinin ayarlarının bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

WP Mail SMTP Kullanımı wp mail smtp

Eğer sayfa yönlenmezse sol menüden Eklentiler bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya ulaşınız.

WP Mail SMTP Kullanımı wp mail smtp

From Email bölümüne mail gönderme işleminin yapılacağı email adresini yazınız. From Name bölümüne mail gönderirken kullanmak istediğiniz ismi yazınız. Mailer için Send all WordPress emails via SMTP seçeneğini işaretleyiniz. Return Path için seçeneğini de işaretleyiniz.

WP Mail SMTP Kullanımı wp mail smtp

SMTP Host bölümüne SMTP sunucunuzun adresini yazınız (genellikle mail.siteadresi.com veya smtp.siteadresi.com şeklindedir). SMTP Port bölümüne TLS kullanacaksanız 587, SSL kullanacaksanız 465 yazınız. Encryption bölümünü de bir önceki seçenekteki porta göre olması gerekmektedir.  TLS ve 587 kullanabilirsiniz. Authentication bölümünde Yes seçeneğini işaretleyin. Username ve Password email adresiniz ve şifrenizdir. Bu bölümleri doldurduktan sonra Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayınız.

Test

WP Mail SMTP Kullanımı wp mail smtp

Kurulum ve ayarları tamamladıktan sonra gmail, yandex veya outlook üzerindeki email adresinize bir test maili göndererek ayarların doğruluğundan emin olabiliriz.

WordPress‘in çekirdek dosyaları içerisinde PHP’nin mail() fonksiyonu ile mail gönderimi sağlanmaktadır. Bu fonksiyon kimlik doğrulama yapmadan mail gönderimi sağladığı için paylaşımlı hosting hizmetleri üzerinde kapatılması tercih edilir. Aksi halde, web sitenizi barındırdığınız sunucu üzerinden çok yüksek boyutlarda spam mail çıkışı gerçekleşebilir. Paylaşımlı hosting hizmetlerinde ya da özel sunucuda sitenizi barındırıyorsanız bilginiz haricinde mail çıkmaması için mutlaka WP Mail SMTP eklentisi kullanın.

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın