Tarih sorgularının, resimlere ait title ve açıklama sorgularının, header ve footer bölümlerinde bulunan sorguların, yorum başlıklarında yer alan sorguların değiştirilmesi ve kaldırılması fayda sağlayabilir fakat tüm sorguların silinmesi yanlış olacaktır. Tabii sorgu sayısını düşürmek site hızının artması, CPU kullanımının azaltılması için tercih edilen bir yöntem olduğundan; bu noktada siteyi hızlandırmak için Gzip sıkıştırmasının etkinleştirilmesi ve Minify eklentilerinin kullanılması gerektiğini de hatırlatmak faydalıdır.
Wordpress kullanıcıysanız, ne yazık ki ne kadar gereksiz sql sorgusu ve tema sorgusu (kod sorgusu) varsa sitemizi kasmaktadır. bu sorun beraberinde sitenin yavaşlamasına sebebiyet vermektedir. kullanıcılar genellikle hızlı siteleri tercih eder, arama motorları da hızlı siteleri sever.örneğin: 10 saniyede açılan bir sitede kimse beklemek istemez. kullanıcı dostu odaklı bir siteniz olmalıdır. kullanıcı performansını, kullanıcı isteklerini google ön planda tutar. sitelerde kullanılan birçok data, mysql 'den çağrılır örneğin bu yazıyı yazdığımızda bu yazı bile phpmyadmin'e yükleniyor. phpmyadmin'den kodlar vasıtası ile siteye çağrılıyor. - cms sistemlerinde böyledir.
wordpress kodları genellikle temanın header.php dosyasında yer alır, burada birçok php kodu çağrılır ve site yüklenirken bu kodlar devreye girer.iyi optimize edilmiş temalarda hız sorunu yaşamazsınız.
örneğin: <link rel="pingback" href="<?php bloginfo('pingback_url'); ?> /> böyle bir kod bulunur header.php de bu yapıyı manuel sorgu haline çevirebilirsiniz:<link rel="pingback" href="https://siteadi.com/xmlrpc.php"> şeklinde yaptığınızda sorgu sayısını hafifletirsiniz, sorguyu azaltır kısaca.
kodlama dilini de manuel yapabilirsiniz:<meta charset =" <?php bloginfo('charset');?>" /> bu şekilde uzaktan çağırıyor, yani sorgu dönüyor. bizler bu kodu manuel yapmak istersek şöyle yapabiliriz:<meta chatset= "UTF-8" /> şeklinde manuel yaparız, ve sorgu sayısını hafifletiriz.
gibi kodları manuel eklediğiniz de wordpress sorgu sayısını azaltmış olursunuz. bu kodları kafanıza göre çoğaltabilirsiniz.