SEO Wordpress

WordPress ve Sayfa İçi SEO #1

sayfa içi seo ipuçları

Dünya genelinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress ve dolaylı olarak en çok araştırılan konulardan biri olan SEO hakkında birkaç ipucuna yer vermek istedim. Sayfa içi SEO, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için yapılması gereken temel çalışmalardır ve hatalı yapılan bir çalışma sonucunda SEO için yaptığınız yatırımların boşa gitmesine ve zaman kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Adım adım, WordPress ile neler yapılabileceğimizi değerlendirelim.

seo ipuçları sayfa içi seo

Kalıcı Bağlantılar

Bir web sitesi inşa ederken, sağlam bir kalıcı bağlantı yapısı tercih etmezsek, ilerleyen zamanlarda yıkılışını seyretmemiz öngörülebilir. Artık, /post.php?id=112 şeklinde bağlantı yapısı kullanılmaması gerektiğini ve bu bağlantı yapısının; herkes tarafından SEO‘ya katkı sağlamadığının kabul edildiğini düşünüyorum. Ancak, /post.php?id=112 şeklinde bağlantı yapısı yerine, /yazi-adi/ şeklinde bir bağlantı yapısı kullanılmasının ne kadar doğru veya sağlıklı olduğunu sorgulamanızı istiyorum.

Aklıma ilk gelen soru; ilerleyen zamanlarda web sitenizi farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz veya kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek isterseniz ya da değiştirmeniz gerekirse, 301 HTTP yönlendirmelerini ne kadar sağlıklı yapabileceksiniz?

Bence, /yazi-adi/ yerine; /makale/yazi-adi/ veya /yazi-adi.html şeklinde bir bağlantı yapısı tercih edilmeli. Çünkü, WordPress size kalıcı bağlantı konusunda ne kadar zengin bir yapı sunsa da, 301 HTTP yönlendirmeleri konusunda zengin bir yapı sunamıyor. İstediğiniz kadar 301 yönlendirme eklentisi inceleyin, hepsinde ya yazılarınızı veya sayfalarınızı tek tek yönlendirmeniz ya da toplu yönlendirmenizi gerektiren bir arayüz sunacaktır. Düşünün, /yazi-adi/ şeklinde sayfalarınızı yönlendirmek istiyorsunuz ve bu durumda (.*?) şeklinde bir regex yapısı kullanacaksınız ve ister istemez kategorilerinizi, etiketlerinizi ve diğer sayfalarınızı da yönlendireceksiniz.

Diğer bir soru ise; web siteniz güvensiz kalırsa ve bir şekilde web sitenize sizin izniniz olmadan sayfalar eklenirse; Google’dan bu sayfaları kaldırmak istediğinizde nasıl çözüm üreteceksiniz?

/yazi-adi/ şeklinde bir kalıcı bağlantı yapısında tüm sayfalarınızı kaldırmanız gerekecek, oysa /makale/yazi-adi/ şeklinde bir yapı kullanırsanız, izniniz olmadan eklenen sayfaları ayıklamanız daha kolay olacak.

Şu an Web Sözlük için kullanılan bağlantı yapısında;

Yazılar için /%postname%.html, kategori sayfaları temeli kategori, etiket sayfaları temeli etiket, yazar sayfaları temeli yazar şeklindedir. Bu bir oyun sitesi olsaydı; /%postname%-oyunu.html veya /oyun/%postname%.html şeklinde bir yapıyı tercih ederdim.

wordpress sayfa içi seo

SEO Eklentileri

Yoast SEO veya All In SEO Pack eklentileri hemen hemen her WordPress web sitesinde mevcut. Bu eklentilerin genel amacı her yazı, her sayfa, her kategori ve etiket için gelişmiş meta etiket yönetimi sunmaktır. Hangi eklenti daha fazla gelişmiş yönetim sunuyorsa o eklentiyi tercih etmemiz yararımıza olacaktır. Peki, genel olarak varsayılan meta etiket yönetimi nasıl olmalı?

Varsayılan meta etiket yönetimi bence şöyle olmalı;

Yazılar için başlık Yazı Adı – Site Adı yani WordPress ve Sayfa İçi Seo – Web Sözlük, yazı için açıklama arama sonuçlarında ön plana çıkmak istediğiniz anahtar kelimeyi içeren WordPress’in yazı ekleme sayfasında ki Özet bölümüne gireceğiniz açıklama yani WordPress web sitelerinde sayfa içi seo ile ilgili ipuçlarını Web Sözlük’te bulabilirsiniz.  şeklinde olmalı.

Şu an Web Sözlük’te ücretli bir SEO eklentisi kullanılmakta. Ancak, Yoast SEO ve All In Seo Pack eklentileri arasında bir tercihte bulunmam gerekseydi Yoast SEO‘yu tercih ederdim.

Site Haritası

Site haritası, kullanıcı için değil, arama motorları için olmalı. Bu site haritalarındaki bağlantıların tümüne daima erişim olmalı. 404 veya 500 HTTP yanıtı alan bir sayfa site haritasında bulunuyorsa, Webmaster Araçları üzerinde siteniz için uyarılar almaya başlarsınız. Bu nedenle kırık bir bağlantı içermemesi gerekiyor. Bir XML dosyasında maksimum 2bin bağlantı içermeli. Aksi halde, site haritasının boyutu ne kadar yüksek olursa açılmama riski artar ve site haritanızın açılmadığını fark edene kadar sayfalarınız arama motoru botları tarafından geç fark edilir. Ek olarak, noindex olarak belirlediğiniz sayfalara site haritası içerisinde yer vermemelisiniz. Örneğin, etiket sayfalarını indekslemeye kapatacaksanız, etiketlerinizi bu site haritası içerisinde listelemeyin.

Hem görsellerinizi hem de yazılarınızı site haritasında arama motorlarına sunmalısınız. Görsel arama sonuçları da sizin için önem taşımaktadır.

Etiketler

Abartılmadığı sürece sitenizi hızlı bir şekilde üst sıralara yükseltecek değerli sayfalardır. Abartılmaması gerektiğini tekrar belirtmek isterim. Çünkü, etiket sayınızın ve her bir etiketin içerdiği kelime sayısı arttıkça web sitenizin SPAM içerik olarak görülmeye başlaması ve arama sonuçlarından hızla düşmesi riskini artırmaktasınız. Örneğin, WordPress eklentisini tanıttığım bir sayfada; contact form 7, contact form 7 nasıl kurulur, contact form 7 eklentisi, wordpress eklentileri şeklinde etiketler girmem sakıncalıdır. Ancak etiketlerim şöyle olursa harika sonuç verir; wordpress, wordpress eklentileri, iletişim formu eklentileri. Dikkat edin, içerisinde contact form 7 ve contact form 7 nasıl kurulur kelimeleri geçmiyor. Çünkü, bu sayfalarda listeleyebileceğim maksimum yazı sayısı 1. Contact Form 7 ile alakalı 1’den fazla yazı yazabilmem imkansız ama wordpress eklentileri kelimesinde onlarca yazı ekleyebilirim ve wordpress eklentileri kelimesinde ne kadar yazı yazarsam arama sonuçlarında yükselme olasılığım artar.

Aklınıza gelebilecek her şey için kategori açamazsınız. Fakat, aklınıza gelebilecek her şey için etiket ekleyebilirsiniz, abartılmadığı sürece.

google görseller sayfa içi seo

Görsel İçerikler

Web sitenizde yayınladığınız yazılarınızda görsel içerik kullanıyor musunuz? Görsel içeriklerinizin olması ve bu içerikleri indeksletmeniz web siteniz için oldukça önemli. Yaklaşık 3 yıl önce, kişisel blog sayfamda bir yazı yayınlamıştım ve içerisinde sadece facebook logosu olduğu için Google Görseller’de ilk sırada kaldığı süre boyunca günlük 800-900 ziyaretçi alıyordum. Sizin de yazılarınızın içerisinde yayınladığınız içeriklerin Google Görseller‘de üst sıralara çıkması, o ziyaretçilerin web sitenizi dolaşma olasığını artırmakla beraber, Google Görseller‘de ilk sıralara ne kadar çok görsel çıkarırsanız, diğer görsellerin de herhangi bir gün üst sıralara çıkma olasılığını da artırmaktadır.

Örneğin, Web Sözlük‘ün 2012 yılında bir biyografi sitesi olarak açmıştım ve ziyaretçilerimin biyografilerde yayınladığım ünlü kişilerin fotoğraflarından dolayı günlük 1000-1500 arasında tekil ziyaretçi almaktaydı.

Başlangıç seviyesinde bir web sitenin yükselmesinde görsellerin önemi büyük. Ziyaretçinin sitenizde yazıyı okurken görseller aracılığıyla alacağı keyfi işin içerisine dahil etmiyorum bile.

Beş ana başlık altında bazı ipuçlarına yer verdim. Bu ipuçlarının arama sonuçlarında yükselmenize bence katkı sağlayacak. Bir SEO danışmanına sorular yöneltmeniz veya bir başka webmaster’ın fikirlerini de almanız sizin yararınıza olur. Bu yazıdaki ipuçlarını beş ana başlıkta sonlandırıyorum ve ilerleyen zamanlarda bu konu hakkında tekrar yazmak için numaralandırıyorum.

Ek olarak, Webtures‘ten geçen günlerde aldığım mailin önerdiği blog yazısından bir alıntıya yer vermek istiyorum;

SEO GERÇEĞİ #4 SEO’LARIN %75’İ SAYFA DIŞI, %25’İ SAYFA İÇİ

Şimdi, anlamanızı istiyoruz ki bu sıralamalarınızın %75’inin sayfa dışı %25’inin sayfa içi SEO’larına göre olduğu anlamına gelmiyor. Ancak, bir çok SEO’nun sayfa dışı SEO’ya odaklanmaya zorladığı doğru. Sonuç olarak, sayfa içi SEO’suna göre daha dinamik ve karışık.

Belki bu konu, popüler bir konu olamayıp Google, Yandex ve Bing üzerinde sıralamaya giremeyebilir -çünkü bu konu hakkında Türkçe ve yabancı dilde binlerce sayfa Google’da listeleniyor. Fakat, Web Sözlük ilerleyen zamanlarda sıkça arama motorlarında görünmeye ve sosyal medya üzerinden de takipçileri olmaya başlarsa, okurları için faydalı birkaç ipucunu arşivlerinin derinliklerine saklamış ve okurlarının kendi araştırdıkları ile harmanlayıp kurumsal veya kişisel sayfalarında ortaya güzel bir çalışma koymasında yardımcı kaynak olacaktır.

Yazar Hakkında

Gürkan Biçer

Gürkan Biçer

PHP Developer, Network & System Administrator

Yorum Yazın